6 vecí, ktoré ma na blogoch vedia odradiť

Už dlho mám nápad na tento článok. Hoci som si vedomá, že nebudem nejako originálna, skrátka mám pocit, že vám musím napísať i svoj vlastný názor, i keď to písalo už veľa ľudí.

V jednej facebookovej skupine pre blogerov rada sledujem diskusie pod rôznymi príspevkami. V komentároch mnohí blogeri radia napríklad začiatočníkom, ako tak nejako “správne” viesť blog. Nuž, neviem, či som použila to správne slovné spojenie, ale skrátka ak niekto má nejaké nedostatky, blogeri radia, ako ich na blogu zmeniť, aby bol blog pre čitateľov príjemnejší. Aj keď sa až tak často do týchto diskusií nezapájam, rozhodla som sa napísať niekoľko vecí, ktoré ma dokážu fakt odradiť pri čítaní blogov.

1. Šírka stránky na sto kilometrov

Myslím, že blog by mal mať optimálne širokú stránku. Nepáči sa mi, keď mám pri čítaní článku posúvať tú dolnú lištu, aby som si mohla prečítať celý článok, či pozrieť sa čo má bloger v menu, aby som ho mohla napríklad sledovať, či pozrieť nejaké ďalšie články. Keď je potom táto stránka široká, musím si zmeniť veľkosť stránky a stane sa to, že namiesto textu v normálnej veľkosti vidím len mini text. Teda skôr nevidím.

2. Písmo, ktoré nepodporuje slovenskú/českú diakritiku

Blogger ponúka skutočne širokú škálu fontov, ktoré môžete použiť. Mnoho z nich však nepodporuje slovenskú či českú diakritiku – čiže písmená s mäkčeňom sa napríklad zobrazujú v základnom fonte. Veľmi to pri čítaní ruší, hoci pôvodné písmo môže byť neviem ako krásne. Skrátka je lepšie použiť nejaké, ktoré podporuje mäkčene a podobne. Je fakt, že používam pre názvy príspevkov, blogu a názvov v menu ozdobnejší font, ale zobrazuje sa v poriadku (pokiaľ by sa vám zobrazoval zle, dajte vedieť).

3. Články takmer tak krátke, ako nejaký status na Facebooku

Nehovorím, že musíte za každú cenu písať slohovky na štyri strany. V poslednom čase sa s týmto problémom stretávam dosť často. Napríklad niekto zverejní “unboxing” kníh. Oukej, už ma takéto články nebavia, no občas zo záujmu článok rozkliknem. A čo nájdem? Jeden odsek textu pomaly o ničom, anotáciu z internetu a kopec fotiek. Chcelo by to trošku rozviesť, prečo ste si knihu či inú vec kúpili, anotáciu sa pokúste opísať sami – vlastnými slovami. Neplatí to len v prípade rozbaľovačiek. Skrátka sa skúste rozpísať.

4. Dbajte, prosím, o gramatiku

Každý robí chyby, to je normálne. Aj ja mám v článkoch sem-tam nejaký preklep či mini gramatickú chybičku. A to po sebe články čítam dvakrát. Ale ak vidím chybu takmer v každej vete, vybuchuje mi hlava. Doslova. Fakt vás prosím, niektorých, čítajte to po sebe.

5. Keď potrebujem lupu

Som síce “slepá jak patrón” ( 😀 ), ale niekedy, keď má niekto na blogu písmo s veľkosťou pre bystrozrakých, ktorí to možno dokážu prečítať, tak ja a tí ostatní aj zdraví majú problém článok prečítať, pretože písmo je fakt maličké. Ja mám nastavenú veľkosť 14 a myslím, že to je celkom optimálne.

6. Článok by mal mať nejakú schopnú formu

Je tu pár vecí, ktoré ma odradia najmä na článkoch. Napríklad, keď je dlhý, súvislý text umiestnený na stred. Nepáči sa mi to a je to také… neprirodzené. Najlepšie je, keď je text do bloku, alebo teda aspoň na ľavú stranu. Potom sa mi nepáči ak niekto nedáva veľké písmeno na začiatok vety. To je také… netypické, neporiadne. Akoby sa vám nechcelo stlačiť Shift. Alebo keď niekto nerobí odseky a všetko je v jednom. To sú asi najzákladnejšie veci, ktoré mi vadia.

A to by boli asi všetky najzákladnejšie veci. Odrádza ma ich viac, no to už sú potom také veci ako to, že nečítam napríklad módne blogy, nemám rada nezmyselné neoriginálne články ako “spotřebováno”. A tým nechcem tvrdiť, že som neskutočne dobrá a originálna, ale takéto články mi pripadajú nezmyselné a zbytočné – nechápem, ako je možné, že majú taký úspech. A to nemyslím v zlom, je to len môj osobný názor.

Aké veci odrádzajú vás od čítania blogov?
Písali ste aj vy nejaký podobný článok? Rada si prečítam. 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.