Večná (ne)spisovateľská dilema

V poslednom čase musím neustále uvažovať nad jednou záležitosťou. A tou je: kedy vlastne o sebe môže človek povedať, že je spisovateľom? Tak mi to stále koluje v hlave spolu s tým, ako môžu niektorí o sebe tvrdiť, že sú niečo viac akonáhle vydajú knihu. Ja osobne sa nepovažujem za niečo viac, stále som to ja tá stará dobrá (o dobrej by sa dalo občas polemizovať, ale je to zaužívané slovné spojenie, takže si to nevšímajme) Elizabeth. Občas som niekde uviedla slovo “spisovateľka” napríklad na starom blogu, keď som začínala rubriku “Zápisník spisovateľky”. Ale mám na toto celé svoj názor, tak som sa rozhodla, že keď to mám v posledných dňoch v mysli, rozpíšem sa o tom.

Mnohí môžu tvrdiť, že spisovateľom sa človek stáva až keď je zbehlý vo vydávaní a písaní knižiek. Okej, spisovateľ je predsa len takisto práca. Ja tiež tvrdím, že chcem byť takýmto druhom spisovateľky. Takisto si môžete povedať, že aj keď som vydala knihu (poézie, nezabudnime na to), nie som ešte spisovateľkou. Tou profesionálnou nie. Netvrdím to o sebe.

Musím však povedať, že si myslím, že spisovateľom sa človek nestáva len vtedy, ak je zbehlý vo vydávaní kníh, či vtedy, keď vydal svoju prvú knihu. Podľa mňa sa spisovateľom stáva človek v tom momente, keď si povie, že sa písaniu chce dlhodobo, seriózne venovať, baví ho to a napĺňa. Trávi tým svoj voľný čas a je stotožnený s tým, že raz to bude jeho prácou. Takže môžeme si určiť dva druhy spisovateľa. Ten, ktorý je profesionál, robí to ako povolanie a ten, ktorý písanie berie ako seriózne hobby a budúce povolanie – v podstate amatérsky spisovateľ.

Myslím, že takéto dva druhy sú známe, ale bohužiaľ ma mrzí, že ten amatérsky spisovateľ sa neoznačuje v spoločnosti ako spisovateľ, ale skôr len ako niekto, koho baví písať. A toto slovné spojenie vo mne evokuje len nejaké chvíľkové hobby. A ak takýto človek o sebe napíše, že je spisovateľ, je odsúdený s tým, že o sebe tvrdí niečo viac než je. Možno nevydal knihu, alebo aj vydal, no neživí sa tým, ale proste nemá nárok na označenie “spisovateľ”. Prečo?

Ja som nad týmto uvažovala už aj včera, pretože mi prišiel darček od mojich rodičov, ktorí mi darovali hrnček, ktorého motív som si navrhla sama. Dala som tam veci, ktoré ma charakterizujú. Plus som tam doplnila nápis “Writer” čo teda znamená spisovateľ. Hodiny pred tým a po tom, čo som zverejnila fotku hrnčeka na Facebooku a Instagrame, som uvažovala, či to zas niekto nevezme ako to, že označujem samu seba za niečo viac, než som. A pritom to tak nie je, len si skrátka myslím, že človek, ktorý sa dlhodobo venuje písaniu sa tiež môže označiť za spisovateľa.

Viem, že so mnou asi veľa ľudí nebude súhlasiť, ale toto je skrátka môj názor. Uvažujte však o tom: prečo by mal byť človek, ktorého písanie baví a venuje sa tomu s plným nasadením takmer rovnako ako ten, čo sa tým živí, označovaný ako niečo menej? Chápem, že profesia spisovateľa je vážna, seriózna vec, ale keď ten “neprofesiál” spisovateľ venuje písaniu rovnako dôležité miesto vo svojom živote, prečo by nemal nárok aj on na toto označenie tak ako profesionál?

Asi so mnou skutočne budete viac nesúhlasiť, ale potrebovala som vyjadriť svoj názor a ukázať vám, že netvrdím o sebe, že som čosi viac. Ak by to tak bolo, tak by som tento článok nenapísala a o zvyšku knižnej scény by som tvrdila, že je to nič, “póvl”. A to rozhodne netvrdím. 🙂

Pokiaľ máte chuť vyjadriť svoj názor, pokojne môžete a ak ma nechcete ukameňovať, pokojne píšte. 😀 (To ja len tak pre istotu.)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.