Čo počúvať pri písaní?

Niekomu pri písaní hudba vyhovuje, inému naopak nie. A zároveň aj záleží na tom, čo práve píšete a v akej pasáži sa nachádzate. Ja mám napríklad hudbu pri písaní celkom rada, no nemôžem si pustiť čokoľvek. Ono sa nedá presne vymedziť, čo pri písaní počúvať, ale chcem vám priniesť moje tipy na dobrú hudbu, ktorá perfektne podnecuje fantáziu a k písaniu sa perfektne hodí. Spomeniem tu niekoľko dobrých interpretov a vy si v tom môžete nájsť niečo, čo vás zaujme a vyskúšať pritom niečo nové. No nie? 🙂

Ako prvého interpreta spomeniem Enyu. Jej piesne mám odmalička rada, keď si ich púšťala mamina pri upratovaní, milovala som to a dodnes jej piesne počúvam. Privodia vám takú príjemnú relaxačnú náladu a môžete sa pri tej hudbe úplne sústrediť na prácu. Najlepšie sa mi písalo s týmito piesňami, keď bol už večer, všade ticho a len mi tíško hrali tieto piesne. Bol to nádherný okamih a vtedy bolo písanie úplne skvelé.

Potom je tu u mňa absolútna klasika a to Brunuhville. Jeho piesne počúvam asi najčastejšie pri písaní. Je to moja osvedčená klasika. Písala som pri tejto hudbe celú novelu Zatratení (ktorú hádam niekedy vydám, ale ešte som sa  nerozhodla či to vydám spolu s ďalšími dvomi novelami, alebo samostatne), ktorú si môžete vy, starší čitatelia mojich blogov, pamätať aj ako Denník Anjela Smrti. A písala som pri tom aj Odtiene dúhy, ale len niektoré pasáže, tie, do ktorých som potrebovala dať viac emócií.

Ďalej môžem vrelo odporúčať skladby skvelého Adriana Von Zieglera. Takisto tvorí úžasnú hudbu, ktorá sa krásne hodí k písaniu. A toto najmä v prípade, že píšete fantasy. Ale je to aj v prípade Brunuhville. Jeho hudbu som počúvala pri písaní Mirrorrie – takisto jedna z noviel, ktorá ešte nie je dokončená, narozdiel od Zatratených.

Výborné sú aj filmové soundtracky. Občas si aj tie pustím a píšem pri tom. Najviac ma zaujala hudba od Two Steps from hell (alebo aspoň si myslím, že sa tak volajú). Tí sú fakt dobrí a skvelo sa pri ich hudbe píše. Takisto najmä čo sa týka fantasy žánru. Ten najlepšie.

A aby sme nezostali len pri písaní prózy, spomeniem aj interpreta, ktorého počúvam pri tvorení básní. Je to Brian Crain a jeho piesne sú proste úžasné. Krásne sa hodia k veršom, ktoré plynú na papier a verše sa hodia k tónom klavíra, ktoré znejú do ticha. A nie len že sa hodia k tomu, keď báseň píšem, ale aj k jej čítaniu. Preto odporúčam moje básne v zbierke čítať pri klavírnych piesniach.

Každopádne, pri písaní môžete počúvať čokoľvek, čo sa vám páči. Ja obľubujem najmä týchto interpretov. A takisto nie každému vyhovuje písať pri hudbe, takže toto nie je na nútenie hudby každému, kto píše, je to len pre tých, ktorí majú hudbu pri písaní radi a chcú skúsiť niečo nové. Ak ste tento prípad, je toto práve pre vás.

Dajte mi do komentárov vedieť vy, akú hudbu počúvate pri písaní (ak nejakú počúvate, samzrejme).

Pekný deň a nech vás neporazí z týchto horúčav. 🙂

4 thoughts on “Čo počúvať pri písaní?

 1. Nemôžem sa vyjadrovať k tomu, akú hudbu počúvať pri písaní, lebo ja nepíšem. Ale hudba podľa mňa pomáha pri akejkoľvek inej činnosti. Ja ju rada počúvam pri práci, tiež je to vpodstate tvorivá činnosť (zuby)😉 a aj pri upratovaní, ako si už spomínala. Hudba je proste výnimočná vec.

  Like

 2. Všetko smutné a melancholické. To je pre mňa správna cesta pri písaní. Nič iné tak dobre nepomáha. To môže samozrejme súvisieť aj s ladením mojej tvorby no. 😀

  Like

 3. Fú, bez hudby by som si nevedela predstaviť, že by som niečo napísala alebo aj keby som napísala, ale k vymysleniu scénky by som tú hudbu jednoducho potrebovala.

  Teda až na prípady keď je vonku búrka. Toť hudba pre moje uši.

  Je síce pravda, že od Craina a BrunuhVille som sa za roky odklonila. Takže díki za pripomenutie.

  No ani bez takej Lindsey Stirling, Sabaton, príp symfonického metalu by to pre mňa nebolo ono. Avšak poslednú dobu som sa dosť namotala aj na Vivaldiho 4 ročné obdobia a Dark Sarah.

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.