5 vecí, ktoré potrebuje každý spisovateľ

Dnes som sa opäť inšpirovala obrázkom zo stránky Writers write na Facebooku. Rozhodla som sa písať o piatich veciach, ktoré si myslím, že by mal vedieť či mať každý správny spisovateľ. Nech už je amatérsky, alebo ten, čo knižne publikuje. To je jedno, pre obe skupiny sa tieto veci hodia rovnako.

Schopnosť vyjadrovať sa

Každý spisovateľ by sa mal vedieť aspoň trochu dobre vyjadrovať. To znamená aj ovládať gramatiku. Nehovorím, že ja som dokonalá a nikdy nerobím chyby, ale hanbila by som sa za seba, ak by som mala chybu v každej vete. Chybička sa môže stať každému, ale spisovateľ by mal poznať správne vyjadrovanie a gramatiku. Ak chce niekto písať a nevie gramatiku, existuje tu samozrejme možnosť korekcie, ale myslím, že gramatiku a správne vyjadrovanie by mal ovládať každý, kto píše.

Dobrá fantázia

Na našej fantázii závisí celý príbeh, ktorý podávame čitateľom. Ak by sme nemali dobrú fantáziu, ťažko by sa nám opisovali rôzne scény, prípadne by sa ťažko tvorili rôzne fantasy svety. Fantáziu potrebujeme a preto si myslím, že by to mala byť neoddeliteľná súčasť každého spisovateľa. Proste fantáziu potrebuje každý spisovateľ.

Vášeň

Bez vášne by to nešlo. Ak niekto nemá vášeň, nemôže byť správnym spisovateľom. Vášeň znamená užívať si každú chvíľu pri písaní, milovať písanie. Super je, keď máte nejakú pravidelnosť a píšete každý deň. Ja by som bez písania nemohla žiť a myslím, že tak je to správne. Samozrejme, nie každý má toľko času ako napríklad ja, ale keď už na písanie čas máte, musí vás tá činnosť tešiť a napĺňať.

Písať, písať, písať…

Najdôležitejšie, aby ste boli dobrým spisovateľom je písať, písať a ešte raz písať. Musíte pracovať na svojich dielach a zlepšovať sa. Nič nepomôže viac než cvik. Veľa cviku. Pravidelne, často a hlavne s vášňou. A keď nemáte čo písať, skúste si vyhľadať nejaké nápady. Napríklad pomáha zmienená stránka na Facebooku Writers Write. Keď budete stále písať a pracovať na sebe, tak môžete byť fakt dobrým spisovateľom. Chce to čas a chuť písať. 🙂

Veriť si

Musíte počúvať svoj vnútorný hlas, písať zo srdca. A veriť svojej práci. To je fakt dôležité, podľa mňa. A keď si v nejakej práci neveríte, skúste na nej viac a viac pracovať pokým v tú prácu nebudete veriť a cítiť, že to je dobrá práca. Dôvera v samého seba a v to, čo robíte, je najdôležitejšia vec.

Čo si myslíte vy, čo potrebuje, alebo musí mať správny spisovateľ? 🙂

8 thoughts on “5 vecí, ktoré potrebuje každý spisovateľ

  1. Zrovna nedávno jsem tohle téma rozebírala s kamarádkou. Já jsem člověk, který se cítí být začínajícím spisovatelem a ona ona nechápe, jak dokážu psát. Takže jsem také zkoušela dát dohromady nějaké body, které musí mít na srdci každý spisovatel.
    Je to vášeň pro dané téma, lásku k ostatním knihám, cit pro detail (vykouzlit z maličkostí něco velkého, něco zajímavého), víru ve vlastní slova… A také to, co jsi zmínila ty sama.
    Jinak pěkný článek, opět 🙂

    Like

  2. Súhlasím s tým. Najhlavnejšia je fantázia. A dobrá je asi aj empatia, vedieť sa vcítiť do každej postavy, či je kladná, alebo záporná. A veriť si je tiež základ 😊

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.