Problémy ambivalentného introverta

Už dávnejšie som písala Priznanie ambivalentného introverta a rozhodla som sa opäť niečo prihodiť. Som ambivalentný introvert, alebo sa hovorí aj ambivert, i keď ja mám radšej ten svoj “termín”. Čoraz častejšie si na sebe všímam, že som neskutočne rozporuplná. Raz túžim po spoločnosti, mám chuť vyjsť von, inokedy by som zaliezla do deky a nikdy v živote nevyliezla z postele. Tentokrát vám zhrniem pár problémov ambivalentného introverta.

Telefonovanie je des. Ja by som všade najradšej písala maily. To je tak jednoduché a skvelé. Baví ma písať maily. Ale telefonovanie nenávidím z celej duše. Všade za mňa musí telefonovať mamina, pretože ja sa toho strašne bojím a neznášam to. Ale musí raz prísť ten čas, že budem musieť vedieť telefonovať sama. Nedávno som mala generálku. Vždy som schopná strašne nadávať, keď niekam musím volať a nemôžem tam jednoducho poslať mail.

Túžba po neviditeľnosti ma máta každú chvíľu, keď vyjdem na ulicu v čisto introvertnej nálade. Vyzerá to asi takto: kráčam po chodníku, za mnou niekto tiež kráča. A v mojej hlave: “Musím si švihnúť, nech ma nedoženie. Nechce sa mi ponáhľať. Nech zabočí. Dobre teda, nech ide predo mňa, ale nech si ma nevšíma a nezdraví.” Človek prejde popri mne bez slova. “Fúúúúú, ďakujem ti Bože!” Alebo keď ide niekto známy: “Prosím nevšímaj si ma. Prosím nevšímaj si ma. Prosím nevšímaj si ma!” A ten druhý: “Ahoj!” A ja v hlave: “Doriti!” Namiesto toho sa milo usmejem a odzdravím. To je každodenná vec.

Nemám rada ľudí. To je fakt. Najmä ak je ich strašne veľa na malý priestor. Napríklad na stanici v Bratislave. Najradšej by som rozpažila ruky a išla pomedzi ľudí tak, aby sa ma nikto ani len letmo nedotkol a aby som odtiaľ vyšla živá a zdravá najmä so zdravým rozumom. Ak vôbec mám zdravý rozum.

S týmto súvisí aj to, že nerada púšťam ľudí sadnúť si k sebe v autobuse. Vždy si dám na vedľajšie miesto svoju tašku. Ak je autobus priveľmi plný, tak musím prekročiť svoje hranice a miesto uvoľniť, ale neznášam, keď si ku mne niekto sadne a lepí sa na mňa. Je to pre mňa strašný des.

Nikde vonku dlho nevydržím. Na chvíľu sa u mňa objaví extrovert a po hodine-dvoch túžim odísť preč a nikdy sa k ľuďom nevrátiť. Po istom čase ich proste začnem mať plné zuby a najradšej by som všetkých vyfackala za akýkoľvek zvuk, ktorý vypustia z úst. Akoby mi spoločnosť po istom čase začala vysávať moju energiu.

Naopak, keď som doma, rozprávam a neviem sa zastaviť. Hovorím všetko možné a som úplne uvoľnená. Som ako vymenená a len kecám. Samozrejme mám rada samotu a to, keď zaleziem do postele s knihou, ale doma som proste niekto iný. Ale stále som napriek tomu uzavretá do seba a netúžim veľmi vyliezť von. Taká tá túžba po spoločnosti sa u mňa prejaví raz-dva krát do mesiaca.

Som proste zvláštny tvor. Ambivalentný introvert. Proste ja.

3 thoughts on “Problémy ambivalentného introverta

  1. super článek 🙂 taky mám takové stavy – doma jsem ukecaná (hlavně s rodiči) a už mi říkaj ať jsem zticha a mezi lidmi mlčím jak hrob. To je prostě o tom, kde se člověk cítí dobře. Ztotožňuju se z tebou. Já hlavně nesnáším davy a taky když jdu do obchodu a něco si vybírám a za mnou se utvoří kupička lidí, a taky si chtěj vybírat to, co já. Já nevím, čím to je. Asi mám nějakou divnou auru 😀

    Like

  2. S tím telefonováním s tebou úplně soucítím, nenávidím to. Vždycky hledám nějakou jinou možnost domluvy (email, sms,..). Když to jinak nejde a musím volat, jsem hrozně nervózní a vždycky se zachovám nějak divně, nebo řeknu nějakou blbost. Stejně tak nenávidím, když mám něco vyřizovat sama. Jednu dobu mi dokonce dělalo problém převzít balík, vždy jsem byla taková nesvá a můj podpis byl vždycky hrozně rozklepaný 😀 Teď už to nějak zvládám, ale pořád mi to je nepříjemné. Doufám, že nějak časem zvládnu i to telefonování.

    Like

  3. Skvělý článek. Úplně se v tom vidím. Jako bych to psala já sama. Ale musím přiznat, že strach z telefonování a styku s lidmi kapku opadl, když jsem nastoupila na vysokou školu.

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.