Kritika, pochybnosti a pokusy myslieť pozitívne

Hlásim sa zo svojho prechodného pracoviska v kuchyni. Moja izba je momentálne holá, pretože prišiel nábytok a pomaly sa všetko skladá… Ale nie o tom som chcela. Renovácii izby venujem článok zvlášť a môžete sa tešiť aj na zábery predtým a potom.

Momentálne sa vážne snažím myslieť zo všetkých síl pozitívne. Moje sebavedomie je na bode mrazu, to je jasná vec. A nie že by som kritiku znášala nejako veľmi zle, ale človeka to jednoducho zamrzí. Na druhú stranu si to cením, pretože ma to môže posunúť, ale v mojej chorej hlave sa okamžite vyroja pochybnosti, hlas mi hovorí, že som človek, ktorý nič nevie a nemal by vôbec nič robiť, pretože je naničhodník. A to ma zakope ešte o pár metrov hlbšie aj keď by to bez toho hlasu moje sebavedomie znieslo lepšie.

Pochybnosti. Ach tie pochybnosti. Som vôbec dobrá v písaní? Mám v tom pokračovať? Má to zmysel? Toľko amatérskych spisovateľov je okolo mňa a sú tak dobrí, sú to skutoční umelci. A čo som ja? Slon, ktorý nevie absolútne nič. Vitajte v mojej hlave.

Nevadí mi tá kritika a viem, že nemôžem hádzať flintu do žita, ale tie pochybnosti ma zničia. Sú mojou súčasťou celý život, neviem sa ich zbaviť, hoci by som veľmi, veľmi chcela. Jedna časť mojej osobnosti hovorí, že všetko zvládnem, že som dobrá, že uspejem, ale keď sa ozve hlas pochybností, tak som pochovaná totálne na úplnom dne a neviem sa vyhrabať.

Ako vravím, pochybnosti mám v sebe už od samého počiatku. Vždy tam číhajú a čakajú na to, kedy mi môžu naklásť do hlavy kopec negatívnych myšlienok. Potom sa vo mne začne všetko so všetkým hádať a nedokážem so sebou vydržať a najradšej by som si vystrelila mozog z hlavy (to berte s nadhľadom, OK?). Jedna polovica mňa kričí: “To dokážeš! Si dobrá!” a tá druhá sa hneď na to ozve: “Si nemožná, vykašli sa na to, aj tak nič nevieš!” A keď príde neúspech tak okamžite jedna polovica: “Je to okej, nabudúce to vyjde, pouč sa z chýb a choď ďalej.” A tá druhá zase: “Vidíš? Všetko si po*rala.”

A to stále dokola. Samé hádky a vojny vo vnútri mňa. Žiadna vyrovnanosť a rovnováha. A to by som celom potrebovala…

Nie že by som sa nechala zlomiť akoukoľvek kritikou, viem ju prijať, som s ňou okej, aj keď zamrzí. Ale mala by som nejako odstrániť tieto pochybnosti, pretože sa môže stať, že mi raz tak zašibe, že skončím so všetkým, čo ma baví. Pochybujem o tom, že som v písaní dobrá, ale to jediné mi v živote ostáva. Mám zrakový hendikep – ak by som sa rozhodla maľovať, nikdy to nebude tak dobré, pretože detaily jednoducho nevychytám. Nemôžem pracovať, nemala by som v živote to, čo by vypĺňalo čas. Bez toho, čo robím práve teraz, i keď v tom nie som dobrá, by môj život bol… ničím. To by som sa v tom prípade mohla fakt jedine odpraviť. Písanie je jediná vec, ktorá dáva môjmu životu zmysel. Nehovorím, že sa toho chcem vzdať, ale tieto moje pochybnosti ma raz zakopú. Len ako ich zastaviť?

Písanie k životu potrebujem. Nič iné neviem. Nemám okrem toho nijaký dôvod plahočiť sa životom. Písanie je môj život je to jediná vec, ktorú mám, nemám prácu. Mám písanie. Nenechám sa zlomiť kritikou ale chcem nájsť spôsob, ako prestať o sebe pochybovať. Názory i kritiku si vážim a verím, že ma to istým spôsobom posunie vpred. Ale bojím sa, že raz tie pochybnosti prerastú v skutočné pocity a že ma to privedie k zlým rozhodnutiam. Haha, v mojej hlave sa práve ozval hlas: “Alebo k tým správnym rozhodnutiam.”

Ach jaj.  To je na dlho toto. Aj tak mám stále pocit, že si nezaslúžim “škatuľku” (amatérska) spisovateľka. Mám pocit, že na to nie som dosť dobrá. Cítim sa len ako pózerka.

 

One thought on “Kritika, pochybnosti a pokusy myslieť pozitívne

  1. Nikto na svete nie je dokonalý, každý má dobré aj zlé stránky. A takisto je to aj s pochybnosťami, nie všetci si o sebe myslia, že sú NAJ. Pochybnosti máme o sebe všetci. Ale snažíme sa byť vždy lepšími. Tebe písanie svedčí a si v tom naozaj dobrá. A keď je písanie tvojim zmyslom života, nenechaj sa odradiť v žiadnom prípade ani žiadnou kritikou a ani žiadnym hlasom v hlave.

    Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.