Totálna tvorivá kríza

pexels-photoUž vyše mesiaca nedokážem napísať ani čiarku. Pokúsila som sa o jednu krátku básničku a skončila roztrhaná v koši. Nedávalo to zmysel, bolo to akoby ste škrabali nechtom o tabuľu. Proste hrôza. Tisíckrát som otvárala word s knihou a zbierkou poézie v próze, ktorá je inšpirovaná duševným umieraním. Pozorovala som blikajúci kurzor a v hlave som mala absolútne prázdno. Ani ťuk!

Každý deň otváram súbor s knihou s pracovným názvom “Strom spomienok”, čítam to, čo som napísala a nedáva mi to absolútny zmysel. Pripadá mi to tak hlúpe a nezmyselné, že som mala sto chutí to zmazať. “Umierania” som sa ani nedotkla. To, čo som si prečítala sa mi páčilo narozdiel od spomínanej knihy, ale nedokážem nič ďalšie napísať.

Cítim sa až zúfalo. Hľadám príčinu tohto totálneho výpadku. Kedysi som sa bola schopná aspoň inšpirovať tým prázdnom. Teraz… teraz nie som schopná ani to. Strašne ma to frustruje. Ale neskutočne. Moja tvorivosť si asi vzala dovolenku, alebo neviem čo. Mala som už strašne veľa kríz, ale nikdy som nebola tak prázdna ako teraz. Zapnem počítač, word a v hlave sa mi ozve len akési šumenie ako keď neviete naladiť rádio. To myslím len obrazne, ale asi tak nejako by sa to dalo opísať. Nemám žiadne nápady. A tak sa stráca aj chuť písať.

Skúsila som začať s niečím novým, vytiahnuť starší nápad a začať, ale absolútne som nemala nápady ako začať. Čoraz častejšie sa zamýšľam, či môžu antidepresíva ničiť kreativitu. Pretože moja kríza začala pár týždňov po tom, ako som začala brať tie nové antidepresíva.

Neviem či to môže byť tým, ale začína ma to fakt zožierať. Leto už je preč a v týchto chvíľach za normálnych okolností už začínam znovu pracovať na tom, čo som mala rozrobené, proste normálne začínam písať. Ale teraz? Nič. Ani len písmenko. Aspoň že som schopná písať sem.

Som z toho dosť smutná. Otázka je, že ak by to skutočne spôsobovali antidepresíva, či by som bola ochotná obetovať dobrú náladu kvôli písaniu. Neviem, čo mám robiť. Viem, že netreba tlačiť na pílu a vytrvať, ale strašne ma to frustruje. Nemám momentálne žiadnu náplň svojho života. Som absolútne prázdna.

Raz by som chcela dokončiť “Umieranie”, ale je otázne, či to dokončím, keď budem takáto. A to isté platí o zvyšku mojej tvorby. Snažím sa myslieť pozitívne a veriť, že to prejde, ale tá možnosť, že AD môžu ničiť moju kreativitu mi stále behá v hlave…

Zažili ste aj vy niekedy takúto tvorivú krízu?

2 thoughts on “Totálna tvorivá kríza

  1. Trvá u mňa už veľmi dlho .. a utrepel tým vlastne celý môj blog. Už to nie je to čo to bývalo kedysi, ale u mňa to bolo spôsobené asi celkovou zmenou mojej mentality … tá stará sa mi páčila viac 🙂 Ak k tomu máš taký silný vzťah ako to vyzerá, tak ťa to isto prejde 🙂

    Like

  2. Neboj, však to prejde. Raz musí všetko skončiť. A ty budeš písať ako divá. Príde to nečakane a ani nebudeš vedieť, čo to spôsobilo, čo ťa vlastne nakoplo. Ver tomu, že to tak bude.

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.