Asi vysadím antidepresíva

pexels-photo-460566To, že mám tvorivú krízu, som spomínala už v predminulom článku. Všimla som si, že sa moja kríza začala pár týždňov po tom, ako som začala brať nové antidepresíva, ktoré mi predpísala psychiatrička začiatkom augusta. Najprv som sa z tejto zmeny fakt potešila, ale teraz neviem. Myslím, že pomáhajú, pretože sa fakt cítim lepšie, ba dokonca skvelo, ale tá kríza…

Postavilo ma to pred zásadnú otázku: som ochotná obetovať dobrú náladu a život bez depresie kvôli písaniu? Momentálne sa najviac asi prikláňam k tej kladnej odpovedi i keď nepopieram, že by mi tieto dobré časy chýbali. Ale ja bez písania žiť nebudem. To radšej skočím z balkóna. Vážne.

Aj krstná mi potvrdila, že antidepresíva môžu ničiť kreativitu. A napriek tomu, že mi asi zaberajú, nemôžem byť bez písania. Chcem pracovať na knihe, na zbierke, ale proste to nejde a strašne ma to frustruje. Som ochotná obetovať dobrú náladu. A keď bude najhoršie, budem to musieť vydržať a inšpirovať s tým a písať. Asi len tak prežijem.

Neviem teraz však čo mám robiť. Povedať psychiatričke, čo je vo veci, alebo na to kašlať. Ale potom by som jedine musela predstierať, že som v pohode, pretože inak by mi mohla predpísať ešte silnejšie lieky prípadne ma poslať do PL v Pezinku ako to chcela urobiť minule a tam ja ísť nechcem.

Takže asi lieky vysadím a budem prestierať a mlčať. Nechcem ďalšie lieky. Iba antipsychotiká si nechám, pretože bez nich už nezaspím a je to záruka toho, že sa mi vyhnú nočné mory. Ak tú krízu nespôsobujú ony. To by bola iná vec.

Nebudem žiť bez písania. A ak to s týmito liekmi nejde, tak ich vysadím a hotovo. Viem, že toto je taký kratší článok. ale chcela som to napísať a trochu nad tým pouvažovať. Zhrnula som si pre a proti a z tých pre najviac kričí to, že sa obnoví moja kreativita a budem môcť písať. A to hovorí za všetko. Budem mať depresie, ale budem to musieť vydržať, ale s písaním to hádam pôjde.

Obetujem dobrú náladu kvôli písaniu.

6 thoughts on “Asi vysadím antidepresíva

 1. Mohu se tebou jen souhlasit. Když člověk bere déle takové s prominutím “sračky” tak mi přijde, že z něj je pak jakoby robot. Jak kdyby už neměl ani svůj názor a nic. Není na tom nic dobré. Vše se dá řešit i jinými způsoby. 🙂 Držím pěsti! Hodně štěstí 🙂

  Like

 2. Možná by nebylo na škodu to – včetně tvých důvodů – s doktorkou probrat. Protože pokud se ti sice vyhýbají nepříjemné dopady deprese, ale z tvořivé krize máš sebevražedné myšlenky (ano, to okno jsem vzala trochu doslova), nemyslím si, že by nemohla pochopit, že zrovna tahle terapie není pro tebe to pravé ořechové.

  Navíc – nové léky s tvůrčí krizí souviset mohou, ale nemusí. Bloky mají i lidi bez jakékoli medikace, takže je možné, že přejdou nakonec samy.

  Samovolným vysazením léků – bez přiznání doktorce – bys navíc mohla docílit právě toho, co nechceš – zvýšení dávky či naordinování silnějších léků. Protože bude-li si doktorka myslet, že se ti stav zhoršil, i když léky bereš (když bys je vysadila), pravděpodobně by jí napadlo právě takové řešení.

  Like

 3. Pripadá mi to ako dosť unáhlené rozhodnutie (nechcela som vyslovene napísať hlúpe…), ak sa ti depresia rozvinie, tak to len nebudeš schopná písať! Na tvojom mieste by som si nechala medikáciu preordinovať, niečo sadnúť musí. A čo, v PK je fajn, ak nemáš cukrovku, čo nemáš a nemusíš sa hádať s lekármi o každú jednu jednotku inzulínu, tak tam býva celkom sranda 😀

  Like

 4. Antidepresiva jsem brala 5 let. za tu dobu jsem netvořila vůbec, byla jsem jak vygumovaná. Pak se mi podařilo vyřešit celkem složité vnitřní dilema a prášky už neberu, i když je mi někdy blbě, ale většinou to za pár dnů zase přejde, takže prostě neberu. A tvořím! Všechny ty emoce jsou moje a jsou krásný, i když je to dost často vztek nebo smutek nebo dusivý stres. Ale přece nemusíš mít pořád dobrou náladu, to nemá nikdo! Rozhodně se poraď s odborníkem, ale pokud sama navrhneš třeba snížení dávky na polovinu, že to zkusíš, tak by tě měl podpořit. (jestli to tu bude podruhé, tak to prosím smaž)

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.