Píšem knihu inšpirovanú mojimi skúsenosťami so zoznamkou?

Už dlho mám na pláne písať článok o tom, ako plánujem knihu. Ale teraz som sa rozhodla to spojiť aj s malým nahliadnutím do toho, čo píšem a do pocitov týkajúcich sa tohto. Začala som totiž písať niečo iné. Netypické pre mňa.

Knihu s pracovným názvom Medzi riadkami nie je len bielo, by som označila ako za horko-sladký príbeh. Je v ňom realita, no i pekná a znesiteľná romantika. Musím sa vám priznať, že tento žáner nie je vôbec pre mňa typický. Ale neviem, vážne neviem čím to je, že som v tomto období viac na takýto žáner kníh a aj písania. Fantasy samozrejme stále milujem a aj milovať budem, ale… proste aj keď je táto kniha pre mňa netypická a mnohí asi nebudú chápať, ako sa človek, ktorý romantiku v knihách nemá (nemal?) rád, dostal k písaniu práve viac romantickejšieho žánru literatúry.

Ale takisto je pravda, že ma písanie Medzi riadkami veľmi baví. Som za deň schopná napísať vyše tisíc slov, i keď môj denný limit je 300 slov. Parádne to plynie.

Aby som vám aspoň trošku priblížila, o čom táto kniha je, niečo vám o nej napíšem. Je to príbeh Terezy, ktorá má psychické problémy a trpí sebapoškodzovaním. Zomrela jej mama a jej vzťah s otcom nie je veľmi dobrý. Je osamelá a cíti sa prázdna a tak jej terapeutka odporučí, aby si niekoho našla. A Tereza to skúsi na zoznamke.

Takže áno, je to príbeh inšpirovanými mojimi skúsenosťami so zoznamkou, i keď tam nie sú presne tie prípady, ktoré sa stali mne, ale je to inšpirované mojím životom. Mnohí ma asi uvidíte aj v Tereze – hlavnej hrdinke -, ale poviem vám, že Tereza je trošku iná. Je krehkejšia ako ja.

Nehovorím, že na Fialku som zanevrela. Mám ju stále uloženú a plánujem sa k nej po dopísaní Medzi riadkami vrátiť. Cítila som však, že teraz chcem písať toto a že Fialku si musím ešte viac premyslieť. Našlo sa tam pár nedotiahnutých vecí.

A navyše Fialka ma až tak nechytila ako Medzi riadkami. MRNJLB ma chytilo tak ako písanie Odtieňov dúhy, takže tomu dávam celkom dobré šance na vydanie a dopísanie možno ešte v tomto roku.

A ako plánujem písanie Medzi riadkami? No, priznám sa, že v tomto príbehu sa najviac nechávam unášať intuíciou, podobne ako pri písaní Odtieňov dúhy. Naplánovala som si presne daný začiatok a presne daný koniec. A musím sa proste do toho konca dostať. Robím si poznámky o rôznych detailoch, ktoré si musím pamätať a ktoré potrebujem ešte spomenúť. Mám poznámky o hlavnej hrdinke a napísaných pár dialógov, ktoré mi napadli a ktoré chcem použiť.

Inak je to všetko na intuícii.

Viem, že ak ide o fantasy príbehy, tam treba plánovať viac, pretože musíte vymyslieť svet, hierarchiu rôznych druhov a podobne. Ale v tomto prípade mi stačí len pár poznámok, začiatok a koniec. Čo bude medzi tým, je na mne, mojej nálade a psychickom rozpoložení.

Dosť by ma zaujímalo, či to niekto robíte podobne, alebo som jediná.

Ale neskutočne ma písanie tejto knihy baví. Viem, že by mohla teoreticky zaujať viac ľudí, pretože je to taký obľúbený žáner. Ale nie, samozrejme to nepíšem preto. Ale cítim, že z toho bude dobrý príbeh a že by to možno mohlo mať úspech.

Možno som vám už spomínala, že teraz nepíšem fantasy. Mám chuť písať o realite, o živote, dávať ľuďom nádej. Práve preto je Medzi riadkami horko-sladký príbeh. Tvrdá realita, psychické problémy, alkoholizmus, vzťahy, a zároveň je príbeh sladký – romantika, zoznamovanie, láska a podobne. Ale ak sa bojíte, že to bude klišé, tak to sa nemusíte báť. Snažím sa to písať tak, akoby to bolo v realite.

Je to pre mňa zvláštne a netypické, ale tak ma to baví, že väčšina myšlienok cez deň je venovaná práve tejto rozpísanej knihe.

Nechápem, ako je možné, že práve ja píšem takýto žáner. Ale čo. Hlavne že ma to baví a venujem sa tomu fakt každý deň. Dokonca niekedy sa k tomu vraciam aj dva-tri krát za deň.

A navyše keď som v prívale inšpirácie, “darí” sa mi vynechávať písmená a niekedy aj slová. Potom to po sebe čítam a čudujem sa, že čo som to vlastne popísala. 😀

Ach. Toto je tretí príbeh, ktorý ma v živote spisovateľky najviac baví. Prvý boli Zatratení, druhý bol Odtiene dúhy. A Medzi riadkami je tretí.

Dúfam, že sa mi ju do konca roka podarí dopísať. A že sa mi ju podarí vydať a budete si ju môcť prečítať.

Majte sa krásne. 🙂

Elizabeth

3 thoughts on “Píšem knihu inšpirovanú mojimi skúsenosťami so zoznamkou?

  1. Hraničiarku som písala tak, že som si spravila osnovu, na ktorú som potom zabudla, no začiatok a koniec, ktorý bol zas úplne iný než v osnove, museli byť 😀 Takže hej, píšem to obdobne asi ako ty. Budem držať palce, nech ti to vyjde tento rok, ja sama sebe už držím 😀 Zahltíme slovenský knižný trh dielami so sebapoškodzovaním a ľudia užasnú, kde na to tie holky chodia 😀 Ďaleko holt nie…

    Like

  2. Ja nepíšem, takže sa nepodelím o žiadne skúsenosti s písaním. Ale teším sa už teraz na túto knihu. Hlavne keď ťa vidím, s akým elánom a entuziazmom na nej pracuješ 😄. A mohla si dať do článku aj nejaký úryvok. Myslím, že by to viacerí uvítali 😊

    Like

  3. Oh, no, kníh s týmto žánrom je na trhu haba dej, ale pokiaľ bude práve tvoja kniha niečím špeciálna… Keby si ale napísala fantasy, bolo by to omnoho viac na obdiv. Nie je to ľahké, veď sama to vieš. Vymyslieť svoj svet, je tu potrebná dávka fantázie. Tento žáner bude pre teba, nuž, jednoduchý.

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.