Prečítala som… #1

Keďže YouTube štrajkuje a vôbec mi nechce spracovať nové video (ani prečítané knihy, ani unboxing), tak som sa rozhodla, že budem o prečítaných knihách písať na blogu. Myslela som, že tu nebudem dávať rubriku o knihách, ale je mi to ľúto nepísať o nich, pretože viem, že takto môžem ľuďom, ktorí radi čítajú, odporučiť nejakú dobrú knihu a tak. Nuž a preto je tu prvý diel Prečítala som… Nebudem to robiť každý mesiac. Keď prečítam štyri – päť kníh, tak ich zhrniem do článku pre vás. Tak sa poďme pozrieť, čo som to prečítala v posledných týždňoch. 🙂

Lov na nevestu (Michaela Galambošová, Elist, 2017)

34678763Začiatkom januára som prečítala túto celkom vtipnú knihu. Je to príbeh Jozefa, ktorý po niekoľkých rokoch strávených vo väzení, hľadá partnerku. Je masérom v miestnom penzióne a keď spozná podnikateľku Helgu, zaumieni si, že ju dostane. A najmä kvôli jej bohatstvu. Jozef to s Helgou však nemá ľahké, no ani napriek tomu sa nevzdáva a ide za svojím cieľom – stať sa mužom bohatej podnikateľky z Bratislavy.

Kniha je napísaná skutočne vtipne, autorka má celkom pútavý štýl a čítanie šlo krásne rýchlo. Postavy mi síce k srdcu veľmi nepriľnuli, ale to nepokazilo môj dojem. Koniec bol celkom prekvapivý a keď sa na svetlo ukázala Jozefova pravá tvár, tak to bolo fakt drsné a bolo mi Helgy ľúto. Knihu odporúčam ženám, rôznych vekových kategórií, ktoré majú radi vtipné knihy a chcú si oddýchnuť.

Lásk@ na prvý klik (Rainbow Rowellová, Ikar, 2017)

laska-na-prvy-klik-88254Zasa je tu kniha, ktorá nie je presne ten žáner, ktorý čítam najčastejšie, alebo som aspoň najčastejšie čítala. Neviem, čím to je, ale mám akosi chuť práve na takýto žáner. Možno je to aj tým, akú knihu práve píšem a potrebujem načerpať inšpiráciu práve z takéhoto žánru. Rainbow Rowell určite poznáte ako autorku kníh pre mládež (Eleonor a Park, Fanúšička, Nedaj sa) a ja osobne som vôbec netušila, že napísala aj knihu pre dospelých. Láska na prvý klik ma okamžite zaujala. Už z kníh, ktoré autorka napísala pre mladých som zistila, že má výborný a pútavý štýl. A tak to bolo aj v tejto knihe. Čítala sa ľahko a veľmi, veľmi ma bavila a myslím, že sa k nej určite vrátim.

Je to príbeh Lincolna, ktorý pracuje v redakcii Kuriéra a má za úlohu kontrolovať maily, ktoré si vymieňajú ľudia v redakcii a posielať upozornenia ak systém narazí na nejaké obťažovanie či nejaké neslušné slová. V systéme vždy nachádza mailovú komunikáciu medzi Jennifer a Beth. Rád číta ich maily a nikdy im neposlal upozornenie. Čo by človek však nečakal je to, že do jednej z nich sa zamiluje, i keď ju ešte nevidel.

Knihu odporúčam všetkým – ale najmä ženám – ktoré takisto majú radi príjemnú romantiku, ktorá nie je klišé a vtipný dej. Skvelo si u tejto knihy oddýchnete.

To.k. myšlieno.k. (Tomáš, Inspira Publishing, 2016)

large_2580f198d8e39dNa túto knihu som narazila úplne náhodne pri prezeraní kategórie poézie na stránkach kníhkupectva Bux.sk. Hľadala som nejakú poéziu, ktorá by ma zaujala a ktorú by som si kúpila. Tok myšlienok ma okamžite zaujal. Je to však pomerne depresívna zbierka básní. Dokonca by som povedala, že oveľa depresívnejšia ako moja tvorba. Možno sa podobá trochu mojím začiatkom (ale to nemyslím v zlom, i keď moje začiatky neboli veľmi… úžasné). Zbierka sa však veľmi dobre čítala a básne boli pekné, melancholické a depresívne. Boli tam však použité zaujímavé metafory, ktoré ma aj inšpirovali. Neodporúčam to ľuďom, ktorí poéziu nečítajú a tým, ktorí nemajú radi depresívnu poéziu. No ak sa vám čo i len trochu páči moja poetická tvorba, mohla by sa vám možno páčiť i táto kniha.

Tvůrčí psaní v otázkách a odpovědích (Markéta Dočekalová, Grada, 2014)

big_tvurci-psani-v-otazkach-a-odpovedic-211622Na záver tu máme niečo poučné a mimo beletrie či poézie. Táto kniha ma hneď zaujala a bola som si istá, že sa chcem niečomu priučiť. Človeka to môže len obohatiť a posunúť vpred. Musím povedať, že som bola príjemne prekvapená, že som mnohé veci vedela a bola som v nich už trošku viac… zabehnutá. No naučila som sa i veľa zaujímavých informácií a zistila veci, v ktorých asi robím chybu.

Osobne si myslím, že každému autorovi sa zíde takáto kniha. Skutočne vám to môže pomôcť v písaní. Najviac to asi môže pomôcť začiatočníkom, ktorí pracujú na svojej prvej knihe, ale aj keď ja napríklad píšem už takmer osem rokov (nie je to extrémne veľa, no už som sa dosť posunula, čo si všímam na svojich starších prácach, ktoré mám uložené v notebooku), tak som v knihe našla veľa zaujímavých rád a faktov. Myslím, že ak radi píšete a chcete sa zlepšiť, tak po tejto knihe môžete siahnuť. Ono nie je nikdy na škodu prečítať si nejakú teóriu. 🙂

Tak, to sú všetky knihy, ktoré sa mi podarilo prečítať za posledných pár týždňov. Teraz mám rozčítanú knihu Na rozhraní dvoch svetov od Michala Škombára a potom si plánujem kúpiť jednu knihu, ktorá ma veľmi zaujala a tú si chcem čo najskôr prečítať.

Čo zaujímavé ste prečítali v poslednom čase vy?

3 thoughts on “Prečítala som… #1

  1. Myslím, že mi po tomto článku, skončí moje nečítavé (alebo nečítacie) obdobie a začnem čítať. Zaujali ma hneď dve knižky, prečítam si Lov na nevestu a Láska na prvý klik. A možno aj Tok myšlienok? Uvidíme 🤔☺️

    Liked by 1 person

  2. Moc hezky napsané. Dost mě zaujala ta kniha Láska na první klik, asi si ji brzy přečtu. Dost mi to připomnělo knihu Pink Muffin@Berry Blue, kterou jsem četla několik let zpátky.
    Jinak v současné době začínám zase číst povinnou četbu do školy, chystám se pokračovat ve čtení série Jo Nesbo (čeká mě Levhart) a mám rozečtenou knihu pro mě poměrně neobvyklého žánru Boss Babiš od novináře J. Kmenty 🙂

    Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.