Prečo mám strach z budúcnosti?

Po dlhých rokoch negatívneho obdobia sa snažím myslieť pozitívne. Nie že by mi to stále nevštepovala do hlavy mamka. Tak nejako sama chcem myslieť pozitívne. A darí sa mi. Ale nie je deň, kedy nepadnú myšlienky k téme BUDÚCNOSŤ. Snažím sa žiť v prítomnosti, užívam si to krásne na živote a snažím sa vytesniť tie negatívne chvíle, ale ten strach z budúcnosti vo mne jednoducho hlodá. 

Nie, nie je to strach z toho, že sa naplní nejaký z katastrofických scenárov filmov, ktoré som kedysi rada pozerala. Áno, i takých vecí sa bojím, ale skôr mám strach, ako to pôjde s mojím životom.

Zrejme mám v povahe robiť si starosti o to, čo tu ešte nie je, alebo to, čo sa ma netýka. A viem, že mám žiť v prítomnosti, no niekedy tie myšlienky neviem zahnať. Občas mi cez deň napadne, či vôbec budem schopná žiť osamote. Či si raz budem môcť dovoliť byt, či to všetko zvládnem. Chcem raz utiecť a žiť sama. Je to zbabelé, že chcem utiecť od niektorých problémov, ale je to tak.

Ten najväčší strach, je však jedno jednoduché a obyčajné slovo. SAMOTA. Je mi vcelku dobre samej. Mať nervy z ďalšieho chlapa proste nepotrebujem, Ale… bojím sa, že zostanem do konca života sama. Preto som sa prihlásila na zoznamku. Aby mi niekto pomohol zaplniť prázdno a dal mi pocítiť, že ma nenechá samu. Ani nejde o to, že by som sa bála, že budem… stará panna, ale o to, že tu nebude nikto, kto by mi pomohol vo veciach, ktoré nedokážem zvládnuť sama.

Bojím sa toho, že keď tí, ktorých momentálne mám nablízku (najmä rodičia) odídu, tak tu zostanem absolútne sama. Mám virtuálnych priateľov, no to mi nepomôže. Mám jednu kamarátku, ale na ňu sa večne spoliehať nemôžem, aj tak si na mňa spomenie raz za mesiac. Bojím sa tej samoty. Nie že by som nebola samostatná, ale sú veci, pri ktorých jednoducho pomoc budem potrebovať.

Prihlásila som sa na zoznamku preto, aby som našla niekoho, kto by ma mal rád, kto by mi pomohol zaplniť prázdno. A aby som nezostala celý život sama.

Chcem zažiť normálny vzťah. Ale zároveň mi to, že som single nevadí. Ale ako budem fungovať, keď nebudem mať nikoho po boku?

Čo keď sa nebudem mať s kým porozprávať? Alebo budem potrebovať pomoc a podporu? Čo keď nakoniec skončím na psychiatrii, pretože sa zbláznim z tej samoty?

Tak zúfalo som niekoho hľadala, že som aj tak nikoho nenašla. Zrejme by som to mala nechať tak, pretože keď nikoho nehľadáte, tak môžete niekoho nájsť, aj keď nehľadáte. Tak som sa na to teraz vykašľala.

Ale tých myšlienok sa nezbavím. A ani toho strachu. Ja viem, že sa môže stať čokoľvek a môj strach sa môže zmeniť, ale pokým sa to nestane, tak sa s tým strachom asi musím naučiť žiť.

Asi mi nič iné nezostáva…

3 thoughts on “Prečo mám strach z budúcnosti?

 1. Úplne ťa chápem. Aj ja mám strach, čo bude v budúcnosti. Ale nesmieme myslieť len na to najhoršie, práve naopak. Nikdy nevieš, čo nové a dobré ťa kedy stretne, alebo kto sa ti pripletie do života. Musíš sa nechať prekvapiť, veď celý život je jedno veľké prekvapenie. A za to pozitívne myslenie ťa chválim👍😘😍❤️

  Like

 2. Celý doterajší život som prežila v strachu o niečo. Strach z budúcnosti prevládal v podstate do minulého roku. Prešla som ťažkým a dlhým prerodom kým som si uvedomila jednu vec: nejak bolo nejak bude. Áno ľahko sa hovorí a ťažšie realizuje. Ja som ale odborník na strachy. Život s vecnými obavami nás oberá o energiu ktorú by sme mohli venovať niečomu inému. Skôr by som sa venovala koníčkom, našla si priateľov a láska si nás nájdete vtedy, keď to najmenej očakávame.
  Nič robené na silu nemá zmysel. A hlavne ver sama sebe. Že dokážeš všetko do čoho sa pustis.

  Like

 3. Já myslím, že takové myšlenky má čas od času každý. Někdy přemýšlím nad tím, jak to tu jednou zvládnu sama bez rodičů, protože mě vychovali prarodiče a tudíž tu se mnou kvůli věku nebudou tak dlouho, jako by byli ti biologičtí. Bojím se toho neskutečně, samozřejmě mám momentálně přítele a nějaké kamarády, ale je to všechno taková nejistota. Člověk na takové věci nesmí moc myslet, jinak se z toho zblázní. Proto se řídím pravidlem, že mám žít okamžikem 🙂

  LENN

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.