Prečítala som… #2

Dnes je deň, kedy potrebujem niečo robiť, aby som sa vyhla stresu a tak som sa rozhodla vám opäť napísať o knihách, ktoré som prečítala od toho posledného dielu. Prečítaných kníh mám viac, než chcem dať do tohto článku, ale nechcem ich sem dávať priveľa, aby tento článok nebol extrémne dlhý a aby vás jeho čítanie v polovici neomrzelo. Opäť tu mám rozmanité žánre, takže si myslím, že si tu každý nájde niečo pre seba.

Na rozhraní dvoch svetov (Michal Škombár, Elist 2017)

20180320_152947Ako prvú vám predstavím sci-fi dystopickú knihu od slovenského autora Michala Škombára. Je to prvá kniha, ktorú som od tohto autora prečítala a veľmi ma svojou knihou oslovil. Nemala som žiadne očakávania. A práve preto ma kniha nesmierne prekvapila. Je to príbeh o Williamovi, ktorý nikdy nespal. V podstate nevie, čo to znamená zaspať. Navyše už žije veľmi dlho a život ho začína ničiť. Často uvažuje nad tým, aké by to bolo zaspať. Nepohnúť žiadnou časťou tela. Proste oddychovať. Naskytne sa mu však životná šanca na zmenu a on sa jej bez rozmyslu chopí. No to vôbec netuší, čo ho ešte čaká a čo odhalí…

Nuž, skutočne je to úžasná kniha a ak hľadáte niečo napínavé. sci-fi, alebo dystopické, tak po tomto musíte rozhodne siahnuť. Nenechajte si túto knihu ujsť. Je fakt, fakt skutočne dobrá a stojí za prečítanie.

Malý princ (Antoine De Saint-Exupéry, Mladé letá, 2016)

20180320_153025Malého princa pozná azda každý knihomoľ a človek, ktorý chodil do školy. Teda aspoň slovenskí čitatelia, pretože sme to mali ako povinné čítanie. Ja som túto knihu prvýkrát čítala práve na základnej a odvtedy som ju nečítala. Snažila som sa ju úporne zháňať, no nikde som ju nevedela nájsť, pretože bola neustále vypredaná.

Ale ako viete, minulý mesiac som bola v Bratislave a našla ju tam v Martinuse. A aj som ju prečítala. Stále si myslím, že to je úžasná knižka a hoci sa zdá, že je pre deti, má v sebe niekoľko úžasných a hlbokých myšlienok. Skutočne túto knižku milujem, a ak ste ju ešte nečítali (predpokladám, že to bude minimum z vás), tak po nej rozhodne siahnite. A asi vám ani nemusím hovoriť o čom táto knižočka je.

Harry Potter a kameň mudrcov (J. K. Rowlingová, Ikar, 2015)

20180320_152908Ďalšia kniha, ktorú vám zrejme nemusím predstavovať. Harryho Pottera pozná asi každý. Je to základ väčšiny knihomoľov. Ja som tiež dlho snažila zohnať si práve túto sériu v tom nádhernom boxe (ukazovala som vám to aj na instagrame) a prednedávnom sa mi to konečne podarilo. No a tak som si dala re-reading tejto úžasnej knihy a pokračujem v čítaní celej tej série, i keď prerušovane. No jednoducho milujem ten svet, ktorý J. K. vytvorila. Skutočne to obdivujem a najradšej by som v tom svete žila. 😀

A to mi pripomína, že by som si niekedy rada pozrela aj film, hoci kniha je pochopiteľne lepšia ako film.

Vpísané do noci (Vladimír Roy, FACE, 2017)

20180320_152820Tak ako minule aj teraz vám prinášam nejakú tú poéziu. Ja som dlho hľadala niečo od slovenského básnika Vladimíra Roya. Možno ho budete poznať, pretože prekladal slávnu báseň Havran od E. A. Poea. Mňa jeho tvorba zaujala na hodinách slovenčiny a tak som túžila po tom, aby som mohla prečítať viac jeho básní a aby som mohla vlastniť nejakú zbierku. A ten cieľ som si splnila. Momentálne zas túžim po zbierke Nox et Solitudo od Ivana Kraska. Jeho tvorbu milujem.

No a ako by som vám opísala tieto básne? Sú zaujímavé, dobre napísané, pochmúrne i tajomné a proste nádherné. Mne ich čítanie vyšlo akurát na jeden z tých upršaných dní a spojenie tejto poézie a dažďa klopotajúceho na okenné parapety bolo proste dokonalé. Nezameniteľná atmosféra.

Som idealista (I Can Academy, 2017)

20180321_123819A pridám sem ešte jednu knižku. Prečítala som túto knihu citátov. Určite toto poznáte zo sociálnych sietí. Ja som nad kúpou tejto knižky váhala, no keď som sa napokon rozhodla myslieť pozitívne, tak som si povedala, že by mi niečo pozitívne a motivačné urobilo dobre. A teraz som šťastná, že som si túto knižku kúpila. Je v nej totiž jeden citát, ktorý ma prinútil uvažovať a práve prispel k tomu rozhodnutiu, že prestanem čakať. Vtedy som si povedala: “Do pr:ele, ten citát má v sebe pravdu!” A tak. Teda je to kniha citátov o živote, o láske a proste o všetkom, čo život prinesie. A som vďačná za to, že som tento citát v knihe našla a uvedomila si to, čo som si mala uvedomiť dávno. Týmto tvorcom tejto knižky ďakujem.

A to by bolo všetko. Čo zaujímavé ste prečítali vy?

7 thoughts on “Prečítala som… #2

 1. Takže ja som to minimum ľudí, ktorí nečítali Malého princa. Hanbím sa velmi, ale keď ju už máš doma, tak si ju určite prečítam 😊 Zaujala ma aj kniha Na rozhraní dvoch svetov. Aj tú si prečítam niekedy možno. A Nox et solitudo sa mi zdá, že som ju videla u starkej v knižnici, ale neviem naisto. Dobre to robíš, čo robíš, nabádaš ľudí k čítaniu😉

  Liked by 1 person

 2. O prvom autorom som ešte nepočula, momentálne dystópie veľmi nečítam, ale každopádne anotácia znie zaujímavo a aj Tvoja minirecenzia možno spôsobí, že v budúcnosti knihe dám šancu.
  Princa aj Harryho som čítala, síce už to bolo pred nejakým časom, ale knihy sú to veru nezabudnuteľné… O diele “Som idealista” som mnoho počula, osobne síce motivačnú literatúru nečítam, ale je super, že aj takéto citáty môžu človeka naštartovať, ako sa to stalo Tebe 🙂
  Ja sama mám momentálne na knihy málo času, ale akurát včera mi z Martinusu prišla Soľ mora od Ruty Sepetysovej, takže sa mám na čo tešiť! 🙂

  Like

 3. Harry Potter je prostě klasika, kterou miluju. A abych se přiznala, nikdy jsem nečetla Malého prince 😀 Já nikdy nečtu knihy, o kterých se hodně mluví. Nevím proč, prostě to tak mám 😀
  Já se teď potýkám s povinnou četbou na zkoušku z české poválečné literatury. Momentálně čtu hodně Škvoreckého, Havla a nějaké ty básníky (Šiktanc, Halas, Seifert).

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.