Každý autor občas pochybuje o svojej tvorbe

Po dlhšom čase tu pre vás mám niečo o písaní. Alebo lepšie povedané – o pochybnostiach. Treba vedieť, že pochybnosti k písaniu (alebo akejkoľvek inej tvorbe) patria. Osobne som sa ešte nestretla s autorom, ktorý by o svojej tvorbe nezapochyboval. 

Ešte som nevidela niekoho, kto by si povedal: “Wau, moja tvorba je fakt úžasná, geniálna, všetkým sa bude páčiť!” Sebavedomie je fajn, ale všetko s mierou.

No vráťme sa k tomu pochybovaniu. Keďže si myslím, že väčšina z nás o svojej tvorbe pochybuje, chcem vám povedať, že to je normálne.

Úplne normálne.

Mnohokrát to stretáva aj mňa. Hej, viem si povedať, že sa mi to, čo práve tvorím páči. Verím si v tom a verím aj tomu, že sa to nejakej skupine čitateľov zapáči – teda práve tej cieľovke, pre ktorú to píšem.

20180327_112442Ale stáva sa, že si vravím: “Má to vôbec zmysel? Som v tom vôbec dobrá? Je toto dobré?” A to stále dokola. Ale aj napriek pochybnostiam viem, že by som nikdy s písaním neprestala, lebo – ako už mnohí viete – je to zmysel môjho života. No a musím podotknúť, že u mňa sú pochybnosti častejšie, než by bolo zdravé, ale snažím sa písať a nedávať im veľa priestoru – len čo sa týka toho, ak pochybujem o nejakej časti deja, alebo básne. Vtedy na tom pracujem.

Niekoho môžu pochybnosti presvedčiť a skončí s písaním – čo je podľa mňa veľká škoda. Ak pri týchto pochybnostiach máte chuť skončiť s písaním, je to normálne. Aj ja som mala. Ale nikdy som to neurobila, pretože som si nakoniec povedala, že proste budem pracovať na tom ďalej, aby to bolo lepšie. Ak pochybujem o niečom, čo sa mi nezdá byť dobré, tak na tom pracujem, aby som to doviedla k lepšiemu.

Pochybovanie je zákerné, no nesmiete sa nechať odradiť. Ak vás písanie baví a napĺňa, tak to rozhodne nevzdávajte a píšte, píšte, píšte!

Každá búrka raz prehrmí a aj najväčší lejak sa vytratí. A tak sa vytratia aj pochybnosti. Keď tomu písaniu dáte šancu a budete na sebe pracovať, tak budete vedieť, že dokážete všetko a ak aj zapochybujete, tak si budete vedieť povedať: “Dobre, toto sa mi nepáči, nedáva mi to zmysel. Vylepším to.”

Všetko je len o tom.

Nevzdávať to. Za žiadnu cenu, pokiaľ vás písanie alebo aj akákoľvek iná umelecká činnosť baví.

20180327_111958Možno časom budete vďační za to, že ste to nevzdali. Ja som teda mala chuť skončiť s písaním práve v začiatkoch, kedy moje pochybnosti bývali azda tie najsilnejšie. Ale som strašne rada, že som to neurobila.

Pretože možno by som ani nepísala tento článok. 😉

Ak to mám zhrnúť: Nikdy to nevzdávajte. Píšte, pracujte na sebe a na príbehu. Pochybnosti máme všetci, ale je to úplne normálne. Podstatné je, nepoddať sa myšlienke, že je to nanič a nemá to zmysel. Pretože v mnohých prípadoch je opak pravdou a navyše vždy môžete robiť všetko pre to, aby to zmysel malo. 🙂

Pekný deň.

3 thoughts on “Každý autor občas pochybuje o svojej tvorbe

  1. Ve skupině pro pisálky na Facebooku jsem četla trefný citát: když napíšeš průměrnou stránku, pokaždé ji můžeš opravit a přepsat. Když nic nenapíšeš, nemáš co opravovat …

    Like

  2. Nedávno jsem vydala podobný článek 🙂 Saama jsem chtěla a ještě často chci skončit. Nemám na psaní čas, někdy ani náladu a přijde mi, že akorát se zbytečně trápím, že nic netvořím. No a pak mě chytne ta “pisálkovská” nálada 🙂

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.