Kde sa najlepšie bloguje?

person-woman-apple-hotel.jpg

V poslednom čase sa strašne málo venujem blogu. A úprimne ma to štve. Ale dnes som sa rozhodla to tu opäť nejako… prebudiť. Už dlho plánujem rubriku o blogovaní. No a myslím, že tento článok ju môže odštartovať. V tejto rubrike sa budem zaoberať rôznymi vecami o blogovaní – či už pre začiatočníkov, alebo pre tých pokročilých. Keďže už blogujem skoro osem rokov, tak by to mohlo byť fajn. 🙂 No a prvá téma tejto rubriky bude: aké je to najlepšie miesto na blogovanie, alebo porovnanie štyroch platforiem, ktoré som si ja osobne vyskúšala.

Ja som teda najprv blogovala na blog.cz tak ako asi každý v cca 2010. Možno. Nuž, do roku 2016 to bolo moje najlepšie miesto na blogovanie. Dali sa tam robiť krásne dizajny, bola tam skvelá komunita, výborná propagácia zo strany blog.cz. Proste bolo to super. Mala som tam niekoľko blogov, z toho ten posledný tam vydržal najdlhšie. Dnes už je môj postoj k blog.cz iný. Dizajny nie sú responzívne – teda nie sú prispôsobivé pre mobily či tablety. Komunita sa pomaly vytráca a aj keď máte väčšiu propagáciu, tak to tam stojí za houby. Zároveň pre slovenský blogerský národ môže byť zlé to, že blog môžete mať len v češtine, alebo v angličtine. Nemôžete si tam dať pluginy proti spamu, ktorého je tam viac než normálnych komentárov. Nevyhnete sa miliardám reklám. Okej, ale bývalo to tam fajn. Avšak myslím si, že je to fajn skôr pre začiatočníkov, ktorí ešte nevedia, či bude pre nich blogovanie to pravé orechové. Ale asi ako najväčšie mínus beriem práve neprispôsobivé stránky. Väčšinou blogy čítam na mobile a strašne ma to irituje.

Potom som istý čas blogovala na Blogger.com alebo ak chcete na blogspote. Keď som sa po dlhom pôsobení na blog.cz presťahovala, tak som bola totálne hotová. Toľko možností. Keď som si chcela vytvoriť stránku do menu, tak som to nemusela dávať do článku a ten potom zverejňovať. Ale mohla som si vytvoriť normálne stránku. Bolo tam väčšie množstvo fontov (aj keď mnohé neobsahovali slovenskú/českú diakritiku), čo bolo len skvelé, keď ste chceli dotvoriť dizajn. Zároveň to bolo už responzívne, hoci len na mobily, i keď ste nemali vedľajšie menu s widgetmi. Ale to sa všetko dalo fajne spraviť. Na internete ste si mohli nájsť kopu zaujímavých a pekných šablón na blog. A responzívnych aj na tablety. Proste áno, blogger je fajn. Úprimne vám hovorím, že je fajn, keď už ste trochu pokročilejší. Ale aby ste si šablónu prispôsobili lepšie vášmu blogu, tak sa musíte hrabať v HTML kódoch. Niekomu to možno problém nerobí, ale mne trochu hej, pretože aby som to všetko nastavila, tak ma veľmi boleli oči. A tak sa mi ťažko nastavovali rôzne veci od toho, aby som si zmenila niektoré veci, ktoré boli v angličtine na slovenčinu, až po to, aby som si nastavila rozbaľovacie menu. Ale vravím – pre niekoho v pohode, pre mňa ťažšie.

No a dostávame sa k WordPress.com. Toto je moje azda najlepšie blogovacie miesto na internete. Nevyskúšala som WP.org, ale to ani neplánujem. Ale je to tu fakt skvelé. Prispôsobivé šablóny, možnosť rôznych pluginov, bez reklám (keď si zaplatíte – ale aj keby nie, tak tu tých reklám nie je miliarda), rozbaľovacie menu sa dá ľahučko nastaviť, Máte možnosť si dať do vedľajšieho menu widget pre FB stránku, Twitter timeline, alebo Instagram. Áno, áno, viem, že sa to dá aj na blogspote. Ale tu je to jednoduchšie. Obrázky máte okamžite prispôsobivé, takže vám nevyčuhujú cez okraje. Ikonky sociálnych sietí si nemusíte sťahovať z internetu a dávať cez článok ale ich rovno nastavíte vo widgete tak, že zadáte adresu profilu. Proste je to mega. Dobre sa tu píšu články, Nepotrebujem si stránku nijako zväčšovať ako to bolo na bloggeri. Zároveň vám to pri písaní hneď robí odseky. Proste pre mňa je to to najlepšie. Či už to vnímam cez to blogovanie, alebo cez môj hendikep. No ale myslím, že naj to bude pre tých pokročilých. Ako nevýhodu beriem to, že sa tu nedá nastaviť koncovka .sk. Ale to sa dá oželieť, keď vidím, aký dobrý je WordPress.

No a nakoniec vám poviem o platforme alebo teda webhostingu, ktorý ma najviac sklamal. A tou službou je Webnode. Akože stránky sú tam pekné, moderné, ale… Keď píšete článok, tak sa vám priebežne neukladá ako tu na WP či na Bloggeri. Aj keď mi tu vypadne internet, tak článok mi tam zostane uložený. Na Webnode? Ale kde! Ďalšia vec je, že tam nemáte tagy a ani rubriky. Takže keď tam píšete do blogu, tak si proste musíte niekde spraviť podstránku, aby ste tie rubriky mali pokope. Cena domény je pomerne vysoká. Ja som na tejto službe bola kvôli projektu Podporujme slovenských autorov. Sťahovala som ho tam, lebo som si myslela, že to bude skvelé a dobre s tam bude robiť. Opak je pravdou. Zle sa tam písalo, navyše ak vás omrzí dizajn, tak si ho už nemôžete zmeniť. Jedine ak si založíte nové stránky. Plus si nemáte možnosť zmeniť favicon – čo je taká malá ikonka vľavo od názvu vášho blogu v kartách. Takže pre mňa veľké sklamanie. Myslím, že ten Webnode je vhodný len pre firmy, ktoré nemajú potrebu písať články, a chcú mať stránky len na veci ohľadom firmy a už keď používajú blog, tak tam píšu minimálne. Pre blogerov, ktorí skutočne chcú najmä písať články – pre nich to veľmi vhodné nie je. Aj keď samozrejme sú aj výnimky.

A záver: za seba môžem najviac odporúčať WordPress. Je skvelý. Hodí sa pre pokročilejších blogerov. Narozdiel od Bloggeru, ktorý má len menovky alebo tagy, WordPress má aj rubriky, čo je úplne skvelé. Ale ani Blogger nie je zlý, len mne osobne najviac vyhovuje WordPress. Odporúčam fakt tým, ktorí chcú mať dobrý a funkčný blog bez spamu a s prispôsobivými šablónami.

A som fakt šťastná, že som sa sem dostala a že som tu založila web aj pre projekt. K prechodu ma inšpirovala Sonya, takže jej ďakujem, lebo tu sa mi bloguje azda najlepšie zo všetkých tých služieb na blogovanie, ktoré som kedy skúsila.

Kde blogujete vy? A páči sa vám tam?

12 thoughts on “Kde sa najlepšie bloguje?

 1. Já bloguju na bloggeru a jsem s ním opravdu spokojená. Přehledný a hlavně bez zbytečných věcí okolo 🙂 Jinak moc pěkný článek ♥ Taky pišu blog, tak budu ráda když se staneš mým pravidelným čtenářem případně zanecháš komentář 🙂

  Liked by 1 person

 2. Svůj blog, který mám dvanáctým rokem, mám pořád na blog.cz. Je to můj koníček a nechce se mi ty tisíce článků přesouvat jinam. Ale taky mě štve, že už to stojí za houbeles, návštěvnost šla prudce dolů, ani titulka už tě nevytrhne, ze serveru odešli skoro všichni dobří blogeři a Nova na to sere jak na placatej kameň. Svůj “profesionální” blog mám už rok a něco na vlastní doméně od Wedosu na které mám nahraný wordpress. Je to pohodlná a kvalitní platforma, jsem s ní moc spokojená. Exostuje kopec šablon, widgety, pluginy… takže si stránku nastavíš, jak chceš. Jiné platformy jsem nezkoušela a asi ani neplánuju:)

  Liked by 1 person

  1. Ja som presúvala len tie články, ktoré sa mi zo starých blogov páčili. Nechcela som sem strkať tie články o nezmysloch, ktoré som písala tak v roku 2013. 😀 Ale blog.cz bol fajn. Len škoda, že sa na do vykašľali. Keby sa tomu Nova práve venovala a sledovala by, ako blogerský svet postupuje, tak by mohli blog.cz spraviť lepším. Či už sa to týka tých responzívnych dizajnov, reklám či spamových komentárov. Keby to zmenili a nechali by tú skvelú propagáciu a to všetko, tak by to bolo fajn. Lenže keď sa na to s prepáčením “vyprdli”, tak čo sa dá robiť…

   Like

 3. Já také začínala na blog.cz, měla jsem tam několik blogů během několika let. Jednou jsem zkoušela i Webnode, ale ten mi skutečně nevyhovoval. Před necelým rokem jsem začínala přemýšlet nad přechodem na Blogger. Na blog.cz se mi nelíbily reklamy, spamové komentáře a lidé zkrátka k této doméně měli nějaký “odpor”. A tak jsem už téměř rok na Bloggeru a neskutečně mi to vyhovuje 🙂 Třeba taky jednou přejdu na WordPress, ale zatím to neplánuju 🙂

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.