Trend blogového sveta – Mlieko a med od Rupi Kaur – ako dopadla u mňa?

Už nejaký ten piatok vám sľubujem článok o zbierke básní Mlieko a med od Rupi Kaur. Túto zbierku ste už určite niekde zaznamenali, ak sa pohybujete v blogovom svete, ale som si istá, že sa mihne aj mimo neho. Istý čas som sa tomuto trendu vyhýbala. Alebo lepšie povedané som čakala na slovenský preklad. Ja viem, že mnohí tvrdia, že anglický originál je oveľa lepší, ale ja nepovažujem svoju angličtinu za až tak dobrú, takže som sa rozhodla počkať.

Medzičasom ten hurhaj okolo tejto knihy trošku utíchol (alebo aspoň mne sa to zdá) a ja som si túto knihu vyhliadla v kníhkupectve.

Mlieko a med je zbierka poézie a prózy o láske, strate, traumách, zneužívaní, uzdravovaní a ženskosti. Je rozdelená do štyroch kapitol a každá z nich plní inú úlohu. Vyrovnáva sa s rôznymi bolesťami. Lieči rôzne zármutky. Mlieko a med berie čitateľov na cestu najtrpkejších momentov a hľadá v nich niečo sladké, pretože sladkosť je všade, ak máte vôľu vidieť ju.

Ak ma sledujete už dlhší čas, tak asi viete, že poéziu milujem. A asi aj preto som sa tomuto trendu nemohla vyhnúť. Lákalo ma to ani nie kvôli obálke, nie kvôli popularite tejto knihy, ale najmä kvôli tomu, že moja poéziu milujúca dušička chcela cítiť dotyk veršov. A tak nejako som cítila, že hoci som bola veľmi rozpačitá pri prvom čítaní recenzie od inej blogerky, tak aj tak si ju budem musieť prečítať.

A dnes absolútne neľutujem, že som tento trend skúsila. Od začiatku sa mi štýl básní páčil, takisto aj tie prozaické časti tejto knihy. Áno, niektoré časti boli svojím spôsobom drsné a podľa mňa autorka túto skutočnosť v básňach ešte podčiarkla, ale i tak sa mi to páčilo, dodávalo to tomu iný rozmer. Reálny a uveriteľný. Skutočne ste cítili všetky tie pocity – hoci drsné – na vlastnej koži. Teda… na vlastnej duši.

Cítili ste sa zlomení, keď o tom Rupi Kaur písala. Všetky tie pocity boli reálne prežité a to je na tom to najúžasnejšie. Nie len, že ich prežila sama autorka, ale dokázala ich interpretovať tak, že ste ich mali možnosť prežiť i vy, hoci niekedy šlo o negatívne pocity.

20180713_164037

Neskutočne sa mi páčilo to gradovanie knihy a jednotlivých častí – kniha je rozdelená na štyri časti. Zranená, Milovaná, Zlomená, Zahojená. A celá tá kniha pekne postupovala a bol vidno samotný autorkin posun. Duševný posun. Vážne sa mi páčili básne z poslednej časti. Bola pre mňa najviac silná, najviac úžasná. Nechcem tým povedať, že ostatné časti neboli dosť dobré, ale tá posledná časť bola akoby…

Pre mňa.

Ako plus vidím aj grafické spracovanie knihy. Jednoduché ilustrácie, ktoré však krásne ladili k poézii.

Istým spôsobom bola pre mňa táto kniha aj inšpiratívna. Začala som tvoriť Kvety Duše. Veľmi ma to obohatilo. Tie myšlienky, slová, pocity.

Jednoducho, pre mňa je Mlieko a med veľmi osobná kniha. Našla som tam i text, ktorý sa mi tak zaryl do srdca, že som sa po jeho prečítaní rozplakala a vravela si: “Presne tak to je! Presne tak to cítim!” Šlo o prozaický text, ktorý je venovaný otcovi. A to čo ona napísala, je presne to, čo ja cítim. Ten kúsok textu sa ma tak dotkol, že mi vytryskli slzy ani som nevedela ako.

Vtedy som si povedala: “Zase sa mi niekto na diaľku hrabal v hlave…”

Keď stále tomuto trendu odolávate, tak sa na to odolávanie vykašlite a prečítajte si to. Nemusíte milovať poéziu tak, ako ja na to, aby vás táto kniha zasiahla. Len musíte byť otvorení. Otvorení všetkým tým pocitom.

Proste a jednoducho: Mlieko a med môžem vrelo odporúčať aj ľuďom, ktorí nečítajú poéziu. Myslím, že i tak dokáže zaujať.

Čítali ste Mlieko a med? Páčila sa vám?

3 thoughts on “Trend blogového sveta – Mlieko a med od Rupi Kaur – ako dopadla u mňa?

  1. Nečítala som a neviem teda, poézia ma nikdy moc nebrala. Ale nedávno mi mama recitovala Kytičku fialek od Seiferta a to ma rozhodne oslovilo, skúsim si asi od neho pozrieť viac.
    A ešte som ti chcela povedať, že sa mi páči druhé foto v článku ^_^

    Like

  2. Tak jsem si konečně tenhle tvůj článek také přečetla! Protože jsem se zapřísáhla, že si ho přečtu až ve chvíli, kdy napíšu vlastní názor na svůj blog 😀
    Každopádně i přestože mé pocity z knihy byly spíše takové nemastné a neslané, chápu, proč se ti sbírka líbila. Nejde popřít fakt, že básně v ní jsou psané ze života a čtenář se do nich může sám lehce vžít 🙂

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.