Čo sa skrýva za vydávaním knihy? MOJE POSTREHY II.

Na začiatku mája som publikovala článok o mojich postrehoch zo zákulisia vydávania knihy. K napísaniu druhého dielu som sa chystala už dávno, ale akosi som sa k tomu nakoniec nevedela dokopať. Koniec-koncov, porozprávam vám aj o tom, ako to u mňa prebieha posledných pár mesiacov.

V tom prvom dieli som vám písala o upravovaní, čakaní a strachu. Dnes to bude o skúškach trpezlivosti, nedočkavosti, snívaní a na záver o patáliách s vydavateľstvami.

Už som vám hovorila o tom, že vydávanie knihy je jedno veľké čakanie. Skoro ako u lekára, akurát to zvykne trvať kratšie (vďaka Bohu). Takisto je to v podstate skúška vašej trpezlivosti.

Verte mi, že si aspoň tisíckrát poviete: “Trpezlivosť ruže prináša!” Ale aj tak si potom pomyslíte: “Kedy sa konečne ozve korektor?” Alebo: “Kedy bude tá obálka?” Jednoducho, ak sa na niečo tešíte a je to vaše dielo, tak budete netrpezliví. Teda… aspoň ja taká som.

Ale trpezlivosť fakt prináša ruže, takže sa to nakoniec oplatí. 🙂 Tú netrpezlivosť je však najviac cítiť vtedy, keď sa termín vydania čoraz viac približuje. Čím je to bližšie a bližšie, tým viac na to myslíte a prajete si, aby ten čas išiel rýchlejšie. Lenže nejde. 😀

Ja osobne som vždy taká, že počas toho procesu rada snívam o tom, aká bude tá kniha. Ako bude vyzerať, aký bude mať formát. Predstavujem si, ako ju držím v rukách, uložím do knižnice. A áno, niekedy sa mi o nej zvykne snívať aj v noci. Predstavujem si, ako bude moje knižné dieťa vyzerať naživo.

Márne si hovorím, že by som s tým mala prestať, pretože som akurát viac nedočkavá. Jednoducho to nejde. Je to ako keď sa malé dieťa teší na Vianoce, pretože tuší, že dostane vytúženú hračku.

To snívanie sa dostáva do úplne iného rozmeru, keď už máte vybranú obálku. Hoci, samotný výber obálky je tiež dosť obtiažny – najmä keď je ilustrátor či grafik veľmi, ale že fakt veľmi šikovný. Pamätám si, aké ťažké to bolo pri výbere obálky knihy Slovo je nádych. Ale bavilo ma to. Keď som si tak predstavovala tú knižku s každou tou ilustráciou. Priznám sa, že hoci som škorpión, mám v sebe gény blíženca (blíženci sú nerozhodní) a tak aj po výbere obálky som si ešte nebola istá. No je fakt, že nakoniec som bola rada, že som dala na intuíciu.

Keď vydávate knihu, ste neustále v kontakte s vydavateľom. Pretože skrátka preberáte všetko možné, čo sa týka knihy. A táto komunikácia je pre vás veľmi dôležitá. Rovnako ako bola a je aj pre mňa. Pamätám si, že sme mali výpadok elektriny, no mne krátko pred tým napísala vydavateľka ohľadom Slovo je nádych. Samozrejme, keďže tá správa bola pre mňa dôležitá, nemohla som to nechať tak. Pripojila som sa na dáta a v priebehu asi hodiny ich minula. Ale bolo mi to fuk, pretože som mohla preberať svoju práve rodiacu sa knihu.

Nuž a zažila som aj to, že vydanie knihy bolo svetielkom v temnom tuneli. Keď som sa ešte potácala v depresiách, tak ma myšlienka na to, že sa pripravuje moja kniha, vedela veľmi potešiť. Aj keď bol môj život v temnote, svietilo to maličké svetielko v diaľke a ja som sa k nemu naťahovala. A keď som ho chytila, dni boli krásne. Pre mňa vydanie knihy veľa znamená, pretože písanie je celý môj život. Bez neho by som bola troska.

A nepreháňam.

No a na záver sa dostávam k tým patáliám s vydavateľstvami. Svoj tretí rukopis som dokončila začiatkom apríla. Poslala som ho do Magna Publishing. Tam mali pozastavenie. Tak som sa pýtala v Eliste a tam vydávajú len na náklady autorov, takže som si mohla trhnúť nohou. Potom som poslala do Trio Publishing. Odpoveď bola: rukopis je vhodný na vydanie, ale nie u nás. A tak tretí pokus bol vydavateľstvo Maxim. Tam teraz nechcú young adult čo Medzi riadkami tak trochu je. Každé odmietnutie vo mne vzbudilo pochybnosti. Ale i tak som to ešte nevzdala. Poslala som do Slovartu. Som na pochybách, či mi to vezmú, ale ak by sa to podarilo, tak ma od radosti asi švihne.

Raz to vyjsť musí. Nevadí mi, že sa s tým ťahám už niekoľko mesiacov. Nevzdám to, kým mi nedôjdu možnosti. A to chcem poradiť aj vám, ktorí hľadáte vydavateľa. Nevzdávajte to. 🙂

Majte krásny deň.

2 thoughts on “Čo sa skrýva za vydávaním knihy? MOJE POSTREHY II.

  1. Rozhodně držím palce a přeji pevné nervy s poslední knihou 🙂 Už se těším, až ji jednoho dne budu mít v ruce.
    S tím čekáním tě plně chápu. Nečekala jsem na vydávání knihy, ale stačilo mi to čekání při jedné literární soutěži. Práce se měly posílat do konce prosince a vyhodnocení mělo být AŽ v září! Jsem tenkrát myslela, že se asi zblázním 😀

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.