Som šťastný človek – čítam a pijem kávu

Zase som veľmi dlho nič nepublikovala. Stretávam sa však so svojou absolútnou nechuťou niečo robiť. Dúfam, že sa to zlepší a opäť budem aktívne písať. Už nejaký čas plánujem napísať článok o knihe Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu od Agnes Martin-Lugand a konečne som sa teda dostala k tomu napísať vám o nej niečo. 

Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu. Tak sa volala útulná literárna kaviarnička, ktorú vlastnila mladá Parížanka Diane. Žila si svoj šťastný život s malou dcérkou a milujúcim manželom, až kým jedného dňa tragédia nezlomila jej srdce. Vzala jej nielen tých najbližších, ale aj zmysel života. Zúfalá mladá žena sa na celé mesiace uzavrela pred svetom a márne hľadala nový zmysel života. Napokon sa rozhodla splniť sen svojho muža a odísť do Írska. Tam, na búrlivom a drsnom západnom pobreží, sa začína veľké dobrodružstvo. Do jej pochmúrneho života vstúpi záhadný fotograf Edward, a čudné veci, čo sa okolo neho dejú, konečne donútia Diane konať…

Myslím, že ako mnohí iní ľudia, aj ja som po tejto knižke siahla najmä kvôli jej názvu. Čítanie a káva sú veci, ktoré milujem a tak som túto knihu musela mať. Už na začiatku som do nej však nešla s veľkými očakávaniami – jednoducho som si povedala, že sa uvidí, či ma kniha osloví, alebo nie.

Oslovila ma.

Hlavná postava Diane mi bola veľmi sympatická a veľmi som s ňou súcitila. Veľmi sa mi páčilo, ako sa Diane vedela postaviť na vlastné nohy a začala sa opäť tešiť zo života aj napriek veľkej strate, ktorú si prežila.

V románe nechýba romantika, ale musím uznať, že vcelku príjemná a taká… normálna, nie presladená a cukríková. Veľmi sa mi pozdáva autorkin štýl písania, hneď ma pohltil a nepustil.

Autorka dokáže prostredníctvom tejto knihy v čitateľovi vyvolať smiech, no i plač, pretože koniec príbehu som prežívala, akoby to bol môj príbeh. Avšak posledné stránky mi vykúzlili na tvári úsmev, pretože obsahovali veľmi peknú myšlienku.

Že aj keď niečo stratíme, keď sa cítime na dne a zlomení, tak sa nesmieme vzdať, musíme sa jednoducho postaviť, nadýchnuť sa a začať sa tešiť z maličkostí.

20180922_132137

Je síce pravda, že to nie je kniha, ktorá by mala totálny wow efekt, ale mne sa veľmi páčila, pretože to práve obsahovalo tú myšlienku. Celá kniha bola pretkaná zaujímavou atmosférou, príjemnou romantikou a trochou napätia.

A nie, verte mi, že neodhadnete, ako to skončí. Koniec vás jednoducho veľmi prekvapí. Dokonca to nie je ani tak celkom happy end. Len tak trochu.

Aby som to zhrnula – do knihy som nešla so žiadnymi očakávaniami, no milo ma prekvapila, hoci pre niektorých nemá ten wow efekt, ktorý by kniha mala mať. Pre mňa ho však mala, pretože ja som sa po dočítaní usmievala ako mesiačik na hnoji a pritískala si knihu k hrudi.

Veľmi som si ju obľúbila. Tak, že som si kúpila aj druhý diel a veľmi sa naň teším. Som zvedavá, čo Diane ešte postretne.

Ak hľadáte dôvod, okrem lákavého názvu, prečo si túto knihu prečítať, tak musíte pretože: obsahuje príjemnú romantiku, sú v nej cítiť knihy a káva, má prekvapivý koniec.

Je jednoducho krásna. Taká oddychovka s hlbším významom.

A to znie dobre, nie?

Čítali ste túto knihu? Aký máte na ňu názor?

podpis

4 thoughts on “Som šťastný človek – čítam a pijem kávu

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.