Hľadajme si malé svetielka v temnotách #Life

Všetci dobre vieme, že život funguje spôsobom “raz si hore, raz dole.” To je jednoducho už tak. Vždy to tak funguje. Niekedy prežívame zlé obdobie, inokedy dobré. Raz sa tešíme, raz smútime. Jeden deň sa smejeme, druhý plačeme. To je jednoducho život. Je to  istým spôsobom i klišé. Teda niektorí ľudia to berú ako klišé frázu, keď im poviete, že zas bude lepšie. Áno, táto fráza človeku nepomôže, ale myslím, že keď sa pokúsime to tomu človeku dokázať, tak môže pochopiť, že to je fráza, ktorá je holý fakt.

Ale to nie je úplne to, o čom chcem dnes písať.

Moje obdobie by sa teraz dalo nazvať ako veľmi zvláštne. Chvíľkové výkyvy s chuťou vyplakať si dušu striedajú môj úsmev a dobrú, pozitívnu náladu. Darí sa mi, ale i tak sa niekedy cítim mizerne. Proste život.

Viete čo som sa však naučila robiť, keď mi je najhoršie?

Hľadať v tej temnote malé svetielka. Brodím sa tou temnotou, ktorá ma v tej chvíli spútava a hľadám malé svetielka, ktoré jemnučko osvetľujú húštinu. Malé, biele perličky čistého, pozitívneho svetla.

A je úplne jedno, čo to svetielko predstavuje. Je jedno čo, len nech je to pozitívne. Môže to byť úplná maličkosť, ktorá vám však dokáže vykúzliť úsmev.

Napríklad: plánujete si dať zajtra svoje najobľúbenejšie jedlo? Bum, máte svetielko. Môžete sa na to tešiť a povedať si, že to zlé prejde a zajtra si dáte bryndzové halušky (vy si dosaďte vlastné obľúbené jedlo).

Alebo sa chystáte niekam von a plánujete si obliecť svoj nový svetrík, ktorý ste si kúpili. Tam máte ďalšie svetielko. Proste sa na to sústreďte. Teraz je vám zle, ale orientujte sa na to, ako vám to zajtra pristane, alebo ako sa budete dobre v svetríku cítiť.

Moje svetielko je momentálne príprava tretej knihy. Alebo to, že zajtra budem mať na obed bryndzové halušky. Či to, že zajtra budem piecť koláčik. 🙂

Jednoducho si vždy hľadajte niečo pozitívne, na čo sa môžete sústrediť. Môže to byť úplná maličkosť, hlúposť, ktorou by ste mohli iných rozosmiať. Je mi jasné, že vám fakt, že sa máte na čo tešiť nevyrieši vašu situáciu, ani vám neurobí v priebehu sekundy z búrky “slniečkovú” oblohu. Ale keď sa budete na svetielko sústrediť, tak si stále budete hovoriť, že to prejde a ako bude fajn, keď bude čas napríklad toho, keď si oblečiete ten svetrík, alebo vložíte do úst obľúbené jedlo. Alebo ako vám bude fajn, keď sa stretnete s niekým, koho máte radi.

Tým spôsobom si zachováte aspoň kúštik pozitívna a tá temnota vás celkom neovládne. Aj keď ju budete cítiť, vďaka svetielkam sa budete pozerať len na ne a budete vnímať ich teplo. Verte mi, funguje to.

Hoci pripúšťam, že v najhoršom stave napríklad depresie, keď nevládzete ani dýchať to nemusí byť účinné úplne, ale možno to aspoň trošku zmierni vašu melanchóliu.

A nehovorte, že sa nemáte na čo tešiť. Ako som už písala, nemusí to byť nič veľkolepé.

Hľadajte veci, na ktoré sa môžete tešiť. Máte radi krásne počasie a zajtra je hlásená bezoblačná obloha? No tak? Tešte sa na to, že vám bude slniečko svietiť do izby, alebo že sa vyberiete na prechádzku do lesa.

Uchopte to svoje svetielko pevne do rúk a nepúšťajte ho.

A keď sa zo svetielka stane svetlo a hoci len na chvíľočku presvetlí tú temnotu, tak si to užívajte. Užívajte si to, akoby ste už žiadne svetielko nemali nikdy mať. Znie to divne, ale skutočne si to užívajte. A potom to svetielko budete mať. Ďalšie a ďalšie. Každého sa chyťte.

Hľadajte dôvody, prečo sa tešiť. Hlúposti, maličkosti. Ak vás niečo dokáže potešiť, tak po tom siahnite, tešte sa na to a keď vám bude zle, tak si na to spomeňte a verte, že vám bude lepšie.

Možnože to pre niektorých z vás bude znieť ako klišé pozitívny žvást, ale…

F U N G U J E to. Aspoň u mňa.

Tak to skúste aj vy. 🙂

podpis


Zdroj obr.

 

2 thoughts on “Hľadajme si malé svetielka v temnotách #Life

  1. Přesně tohle mi pomáhá! Jsem poměrně dost pesimistický člověk, přemýšlím o samých pochmurných věcech a tak mi pomáhá, když si začnu dělat radost maličkostmi. Stačí se natěšit třeba na teplý čaj nebo koupel s pěnou a hned je mi lépe. 🙂 A jinak máš moc hezké stránky, inspirovala jsi mně k přechodu na WordPress. 🙂

    M.

    Like

  2. Áno máme spoločné svetielko 😊 Tešíme sa na halušky 😋 Súhlasím s tebou a hľadám každučké svetielko, ktoré mám v dohľade 🌟

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.